دستگاه بوجاری چیست؟

قیمت دستگاه بوجاری

بوجاری در واقع به پاک کردن گرد و خاک از گندم و غلات را می گویند. بوجاری فرآیند و یا کاری است که دانه های غلات مختلف مثل گندم، جو یا برنج از ساقه و پوست آن جدا می شود. علاوه بر آن در هنگام انجام این عملیات انواع بذر علف هرز، تخم حشران و آفات مختلف از آن زدوده و پاک می شود.

بوجاری کردن در قدیم به وسیلۀ باد صورت می گرفت و در مزارع کارگران با استفاده از چنگک ها دانه جو یا گندم را به هوا پرتاب می کردند و پوسته را به کناری ریخته و دانه ها جدا می شدند.

در حال حاضر بوجاری توسط ماشینی انجام می شود که به آن ماشین بوجاری می گویند. با پیشرفت دستگاه های صنعتی و کمک آن ها به انسان، امروزه بوجاری کردن با تجهیزات اتوماتیک به راحتی انجام شده و به سرعت عمل و بوجاری کردن حجم غلات بیشتر کمک شایان ذکری می کند. در این مقاله از سایت آروین صنعت ایرانیان سعی داریم تا اطلاعاتی پیرامون سازنده دستگاه بوجاری و قیمت دستگاه بوجاری اطلاعات کاملی را در اختیار شما خوانندگان گرامی قرار دهیم.

دستگاه بوجاری چیست؟

دستگاه بوجاری(winnow  machine)نام دستگاهی است که بهکمک دستگاه فشار هوا و حرکات مکانیکی، گرد و غبار موجود در میان حبوبات را برطرف و از میان می بردو سپس آن را برای منتقل کردن به مراحل دیگر مانند پولیش کاری، وزن و بسته بندی کردن آماده می کند. به وسیلۀ فن های موجود بر روی این دستگاه ناخالصی های سبک از میان غلات جدا شده و بعد از آن با کمک الک کردن بر اساس اندازه های مشخص، مواد خالص سازی می شود.

این دستگاه می تواند تا 500 گیلوگرم حبوبات و غلات را در مدت زمان کوتاهی پاک سازی کند. در این دستگاه مواد با توجه به اندازه و وزن تا 98.5 در صد، طی چهار مرحله پاک سازی می شوند.

روش کار دستگاه های بوجاری چگونه است؟

دستگاه های بوجاری هممانطور که گفتیم وظیفۀ پاک کردن غلات را به کمک حرکات مکانیکی، لرزشی به همراه فشار هوا را بر عهده دارد. این کار باعث پاک سازی غلات و حبوبات شده. بوجاری کردن به روش نوین موجب سهولت کار کشاورزانِ غلات کار و برنج کاران برای فروش و عرضه ی محصولات می شود.

انواع دستگاه های بوجاری

دستگاه بوجاری در بازار با ابعاد و اندازه های متفاوتی موجود است که کاربردهای فراوانی داشته است. این دستگاه را می توان به دو دستۀ

دستگاه بوجاری صنعتی و دستگاه بوجاری خانگی تقسیم کرد.

هر کدام از این دستگاه ها علاوه بر این که نام متفاوتی دارند کاربرد منحصر به فردی نیز خواهند داشت. دستگاه های پاکسازی صنعتی غلات ابعاد وسیعی دارد اما نوع خانگیآن نسبت به صنعتی کوچک تر بوده و هم توان آن نسبت به نوع صنعتی آن کمتر است.

ویژگی های دستگاه بوجاری

 • عملکرد با صدای کم
 • راهبری بسیار ساده
 • امکان بوجاری خاکشیر و تخم سبزیجات

شرکت سازنده دستگاه های بوجاری

شرکت آروین صنعت ایرانیان یکی از شرکت های معتبر و با تجربه در زمینۀ تولید ماشین های کشاورزی است. دستگاه های بوجاری تولید شدۀ آروین صنعت ایرانیان عملیات پاکسازی را بر روی غلات و دانه های کشاورزی مانند: حبوبات، خشکبار، سبزیجات خشک، کشمش، قند شکسته، زیتون، گندم و جو انجام می دهد.

علاوه بر این، شرکت ذکر شده دارای دستگاه سَرَندسازی برقی است که برای جداسازی و پاک سازی محصولات در صنایع بسته بندی و غذایی مانند حبوبات، خشکبار، سبزیجات خشک، زرشک، کشمش، قند شکسته، زیتون، سیر و صنایع کشاورزی را نیز ساخته و در بازار عرضه می کند.

دستگاه بوجاری به چند قسمت تقسیم می شود؟

این دستگاه دارای پنج بخش اصلی است که در زیر به توضیح آن خواهیم پرداخت:

 • شاسی دستگاه: تمامی بخش های دستگاه بر روی این قسمت سوار می شوند.
 • مخزن: بخشی است در ابتدای کار که مواد از آن قسمت وارد دستگاه می شود. خروجی مخزن به کمک دریچه ای کنترل شده تا مقدایر مناسب و یک اندازه وارد قسمت های تمیز کننده بشوند.
 • محفظۀ باد: در این محفظه بر اساس وزن غله و ناخالصی ها میزان باد معینی تولید می شود.
 • واحدهای غربالی: این بخش شامل بازوهای لنگ و دو واحد تمییز کده بوده مخالف یکدیگر می لرزند. کف این واحد مانند سینی است که مواد بر روی قرار می گیرند.
 • استوانه های حفره دار: این استوانه ها مانند الک هایی برای یکسان سازی حبوبات و غلات از منظر شکل و اندازه است. این تفیک در واقع توسط حفره های موجود بر روی استوانه انجام می شود.

دستگاه بوجاری گندم و جو

یکی از مهمترین غلات مصرفی جو و گندم است از این رو پاک سازی این غله از اهمیت ویژه ای برخوردار است. قیمت دستگاه بوجاری گندم و جو متصل پشت تراکتوری به میزان ظرفیت بوجاری در یک ساعت و همچنین مدل دستگاه بستگی دارد.

لازم به ذکر است که بدانید گندم از نظر رنگ به دو رنگ سفید و قرمز تقسیم می شود که از معروف ترین نوع گندم ها بوده است. در مزارع گندم ایران کاشت گندم سفید متداول تر است زیرا با شرایط آب و هوایی مختلف در ایران سازگار است. گندم های کِشت شده در ایران به دو دستۀ بهاره و پاییزه تقسیم می شود و معمولاً بیشترین تاریخ کشت گندم، کِشت بهاره است.

از آنجایی که بسیاری از کشاورزان به دنبال کارگاه تولید آرد هستند؛ تمایلی برای فروش مواد خام خود به کارخونه ها را ندارد. ساخت چنین کارخانه های بزرگی نیاز به سرمایه داشته که برای اغلب کشاورزان مقدور نبوده و کارگاه های تولیدی خانگی آرد را پی ریزی می کنند. برای تولید آرد در خانه و یا در یک کارگاه بزرگ در ابتدا نیاز دارید تا گندم های شما در دستگاه بوجاری ریخته شود. این دستگاه باید مجهز به سرند باشد تا غلات یک اندازه از آن خارج شود. این دستگاه از تعدادی سرند ساخته شده است و زمانی که دانه های گندم از مخزنی که کیسه های گندم ریخته می شود شروع به فعالیت کرده و سپس توسط فن، کاه و چوپ های سبک از محصول جدا می شود و در ادامه بر روی عرشه های سرند ریخته می شود که این سرند ها توسط موتور های لغزنده ای به حرکت در آمده و با ایجاد لغزش های کوتاه باعث غربال شدن گندم می شود.

در در ابتدای غربال و سرند، دانه های درشت و سنگ درشت و همچنین گرد و غبار از گندم جدا می شود و در غربال های بعدی شن های ریزه و ماسه های همراه با گندم از آن جدا می شود. این دستگاه خروجی هایی دارد که یک قسمت سنگ ریزه ها و قسمتی دیگر سنگ های درشت و خروجی سوم گندمی که کاملا بوجار شده را از خود خارج می کند. کار دستگاه های جدید تقریباً امروزه پیشرفته شده و با تکنولوژی کار می کند. این کار باعث می شود که علاوه بر پاکسازی، کار درجه بندی و همچنین تفکیک دانه های ریز و درشت هم انجام شود.

دستگاه بوجاری گندم و جو پشت تراکتوری

دستگاه های بوجاری جدید می تواند گندم و جو را از یکدیگر جداکنند. این کار به واسطۀ سرندهایی که  به دستگاه تهویه وصل می شود؛ انجام می گیرد. دستگاه هایی که در پشت تراکتوری به پشت تراکتور برای حمل و جابجایی بسته شده اند و تأمین انرژی و برق آن ها توسط همین تراکتور انجام می شود.

دستگاه های بوجاری تراکتوری مناسب افرادی است که محصولات تمام کشاورزان منطقه خود را برای خودت بخواد. دستگاه های متصل به پشت تراکتور 4 سَرَند داشته که هم جو هم گندم را بوجار می کند.

سخن پایانی

بوجار کردن و یا پاکسازی غلاتی چون گندم و برنج یکی از کارهایی است که کشاورزان و صاحبان کارگاه آرد به آن نیاز دارند. بوجار کردن توسط دستگاه در واقع همان پاک کردن بار غله از خس و خاشاک است.  باید توجه داشته باشید که این کار بر کیفیت غله و قیمت آن تأثیر بسزایی دارد. در این مقاله سعی داشتیم تا اطلاعات کاملی پیرامون بوجار، دستگاه بوجاری، قیمت دستگاه بوجاری را در اختیار شما خوانندگان گرامی قرار دهیم.

 

سوالات متداول

1. بوجار کردن به روش دستی بهتر است یا مکانیکی؟

با توجه به پیشرفت و کاشت گندم روش های جداسازی و پاکسازی برای آن بسیار مهم است زیرا محصول نهایی تلید شده توسط آن باید فاقد هر گونه مواد زائد باشد.

2. قیمت دستگاه بوجاری به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت این دستگاه به ابعاد، جلو و یا پشت آن بودن بستکی دارد.

3. سرند کردن غلات به چه معنی است؟

سرند کردن در واقع به روشی گفته می شود که طی آن حبوبات با توجه به اندازه درشت متوسط و ریز خارج شده و دسته بندی می شوند.

4. دستگاه بوجاری شامل چند بخش است؟

 • شاسی دستگاه
 • مخرن، محفظۀ باد
 • واحد غربالی
 • استوانه حرفه دار

5. دستگاه بوجاری برای تفیکیک گندم از جو چگونه عمل می کند؟

برای تمیزکاری و پاکسازی غلات همانطور که گفتیم از بوجاری استفاده می شود. اما لازم به ذکر است برای جداسازی گندم و جو فقط از طریق سَرَند کردن انجام می شود.