سورتینگ حبوبات

سورتینگ حبوبات

جهان با پیشرفت تکنولوژی، شاهد مدرن سازی تجهیزات صنعتی است. ماشین آلات نقش بسیار مهم و پر رنگی در خط تولید محصولات دارند. مدرن شدن این ابزار و تجهیزات به بشریت کمک فراوانی کرده است. کاهش نیروی انسانی و زمان مصرفی از نتایج تکنولوژی است. دستگاه سورتینگ برای انواع حبوبات کاربرد دارد. حبوبات، یکی از گزینه های اصلی سفره ی هر ایرانی است. به همین دلیل کیفیت بسته بندی و خط تولید آن اهمیت دارد. این دستگاه منحصر به فرد، کار جدا سازی و دسته بندی را در کمترین زمان ممکن انجام دهد.

نقش حبوبات در سفره ایرانی

حبوبات و یا بنشن، یکی از اصلی ترین منبع پروتئین است که ارزش غذایی بسیاری دارد. لوبیا، نخود، عدس، ماش و لپه از اصلی ترین انواع حبوبات است که در برنامه غذایی هر ایرانی قابل رویت می باشد. ، لوبیا چشم ‌بلبلی، لوبیا سفید، لوبیا قرمز، لوبیا چیتی، لوبیا سیاه، نخود فرنگی و سایر موارد جزو حبوبات هستند. این مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان، آهن، کلسیم، پتاسیم، ویتامین آ و ب است.

این مواد غذایی ارزشمند، خواص درمانی بی نظیری دارد. بنشن به علت داشتن پروتئین موجب سلامت پوست، مو و ناخن می شود و سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می کند. از آن جا که برای پیشگیری از بیماری کرونا توصیه می گردد سیستم ایمنی را تقویت کنید؛ استفاده از حبوبات بهترین گزینه است.

جلوگیری از سرطان، پاکسازی دستگاه گوارش، کمک به افراد دیابتی، سم زدیی بدن و سلامت قلبی و عروقی از نتایج شگفت انگیز مصرف حبوبات است. بسیاری از افراد برای کاهش وزن و تناسب اندام، مصرف این مواد مغذی را در روتین روزانه ی خود قرار می دهند.

دستگاه سورتینگ و کارکرد آن

دانه های گیاهی و محصولات زراعی پس از برداشت وارد مرحله ی جدا سازی و پاکسازی می شود. ضایعات و ناخالصی ها از محصول گرفته و بسته بندی می گردد. درگذشته، از انواع روش‌های سنتی و دستی برای سورت کردن محصولات زراعی و جدا کردن بذر از علف‌های هرز استفاده می‌ شد. اما امروزه با توجه به پیشرفت فناوری، تولید کنندگان قادر به تولید انبوه هستند. به علت افزایش لزوم دقت در درجه بندی محصولات، انواع دستگاه‌های سورتینگ یا همان سورتر در خط تولید کاربرد فراوانی دارد.

بررسی دقیق و جزء به جزء موجب افزایش کیفیت محصول می شود. این بررسی نیازمند استفاده از دستگاه‌های پیشرفته است. بطور کلی، دستگاه سورتینگ قادر به مرتب سازی و جدا سازی هرنوع ماده جامد بر اساس رنگ و ابعاد است.

در نتیجه به فرآیند مرتب سازی و جدا سازی اتوماتیک انواع دانه های گیاهی بر اساس ابعاد و اندازه، شکل ظاهری، رنگ، ساختار و مواردی از این قبیل سورتینگ می گویند. استفاده از این دستگاه به زیبایی و کیفیت کار شما می افزاید و می تواند ارزش افزوده ای به محصول شما دهد. دستگاه سورتینگ محصولی سالم و یک دست به دست مصرف کننده می رساند.

دستگاه های سورتینگ انواع مختلفی دارند. هر کدام برای سورتینگ یا دسته بندی محصول خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. مشهور ترین کاربرد دستگاه های سورتینگ در مرتب سازی محصولات کشاورزی اعم از غلات و حبوبات، مرغ و ماهی بر اساس استاندارد های موجود است.

سورتینگ حبوبات

برای سورت کردن حبوبات، ابتدا دانه های حبوبات از طریق نوار تغذیه به مخزن دستگاه وارد می شود. سپس بنشن‌ از مخزن توسط فیدر به ورودی سینی انتقال می یابند. در این مرحله، برای سورت شدن وارد سراشیبی شده و به پایین فرو می‌ریزند.

فرآیند سورت کردن و جدا سازی دانه ها از گرد و غبار آغاز می گردد. حبوبات از مقابل دوربین ها و سنسورها عبور می کنند و سالم بودن یا نبودن، کیفیت و یا بی کیفیت بودن آن ها تشخیص داده می شود. در نتیجه ضایعات و خرابی‌ها از آن ها توسط اجکتور نیوماتیک جدا می‌شوند.

در آخر حبوبات‌ سالم در خروجی دستگاه سورتر جمع آوری می شود. متناسب با استاندارد و نیاز بازار مراحل بسته بندی آغاز می گردد. برای انجام این مراحل کافی است اندازه و مشخصات را وارد دستگاه کنیم.

شایان ذکر است که بسیاری از سیستم توزین دیجیتال استفاده می کنند. این سیستم به دستگاه سورت کمک می کند تا محصولات را در وزن دلخواه متناسب با استاندارد بسته بندی کند.

مزایای دستگاه سورتینگ حبوبات

دستگاه سورتینگ در ظرفیت های 1 الی 18 تن در ساعت کار می کند. افراد قادر خواهند بود تا بر اساس نیاز مشتری، سورتر مناسب را انتخاب کنند. به کمک دوربین های پیشرفته برای رنگ بندی و تجهیزات مدرن صنعتی، اعتماد خانوار نسبت به کسب و کار شما جلب می گردد. این دستگاه قابلیت و فواید بی شماری دارد که به برخی از آنان اشاره شده است.

 • دستگاه سورتینگ حبوبات قابلیت سورت محصولات براساس رنگ، اندازه، شکل و سایر موارد در کمترین زمان را دارد.
 • دارای سیستم پیشرفته جذب غبار جهت پاک سازی و جدا سازی انواع ضایعات و خرابی ها از دانه های بنشن است.
 • با مرتب سازی و سورت کردن محصولات کشاورزی، حمل و نقل کالا آسان تر و راحت است.
 • با استفاده از سورترهای مکانیکی، عملیات استانداردسازی و درجه بندی تسهیل می یابد.
 • این دستگاه با مکانیزم های پیشرفته ،درصد خطای نزدیک به صفر دارد.
 • کاهش مصرف انرژی و نیروی انسانی از مشهود ترین فواید دستگاه سورتینگ است.
 • با کمک این تجهیزات مدرن، سطح کشاورزی در سطح بین المللی ارتقا می یابد.
 • ارائه ی محصولات با کیفیت و متناسب با نیاز بازار مصرف، امکان پذیر می باشد.
 • قطعات دستگاه برای سورت کردن در اندازه های دلخواه، قابلیت تنظیم دارد.
 • استفاده از این دستگاه و تولید محصولات با کیفیت به افزایش صادرات کمک می کند.
 • با خرید دستگاه سورتینگ، مزیت رقابتی بین شرکت های تولید کسب می گردد.

نتیجه گیری

با استفاده از برترین تکنولوژی های موجود در دنیا، دستگاه سورتینگ برای سورت کردن انواع حبوبات ابداع شده است. این دستگاه به صورت کاملا اتوماتیک قابلیت مرتب سازی بر اساس استاندارد های جهانی دارد. برای استفاده از این دستگاه کافی است محصول و یا محصولات را روی نوار تغذیه که حالت ارتعاشی دارد، قرار دهیم. سپس عملیات سورت کردن و بسته بندی آغاز می گردد.