دستگاه بوجاری چیست؟

دستگاه بوجاری چیست؟

عمل بوجاری کردن را به غربال مواد گوناگون مانند پاک کردن غلات و حبوبات از خاک و… می گویند. یکی از لوازم پرکاربرد صنعتی که برای غربال دانه های مختلف جهت درجه بندی دانه ها در صنایع گوناگون از آن استفاده ی زیادی می شود، دستگاه بوجاری می باشد.

پیش از به وجود آمدن دستگاه بوجاری، الک کردن حبوبات و غلات و غربال دانه ها از نخاله ها توسط توری ها و پاک کردن این محصولات و همینطور سورتینگ و درجه بندی انجام می شد. یکی از قدیمی ترین راه ها بوجاری، روش باد دادن خرمن های کوبیده شده توسط چنگک ها کشاورزی می باشد که در حال حاضر این روش دیگر مرسوم نمی باشد.

یکی از علل اختراع دستگاه های بوجاری و سیلندر محفر و گرویتی ها، بازدهی بالا با کمترین دخالت انسانی در امر غربالگری غلات و حبوبات از ناخالصی هایی در حجم های بالا بود. در ادامه این مطلب از سایت آروین صنعت ایرانیان با ما همراه باشید تا به معرفی دستگاه های بوجاری بپردازیم.

برای خرید و هرگونه سوال در مورد دستگاه های بوجاری با ما در تماس باشید: 88174420-021

دستگاه بوجاری

کاربردهای دستگاه های بوجاری:

 • پاک کردن انواع دانه ها مانند غلات، حبوبات و سایر ریز دانه ها
 • جدا کردن دانه ها از یکدیگر
 • سایز بندی کردن دانه ها به کمک جداسازی قطعات
 • پولیش کردن دانه ها و برق انداختن آن ها برای بسته بندی و بکارگیری دستگاه ضد عفونی کننده بذر
 • بسته بندی درجه های مختلف دانه ها با توجه به اندازه ها و وزن های مختلف و بکار گیری از کیسه پرکن اتوماتیک

انواع دستگاه های بوجاری:

به طور کلی دستگاه های بوجاری دارای انواع گوناگونی می باشند که هرکدام از انواع آن با توجه به نوع محصول جهت غربال و نحوه ناخالصی های محصول متفاوت می باشد. اما به طور کلی وجه مشترک همه ی دستگاه بوجاری، پاک سازی محصولات دانه ای از ناخالصی های موجود در آن است.

از انواع دستگاه های بوجاری می توان به: دستگاه بوجاری حبوبات، دستگاه بوجاری غلات، دستگاه بوجاری تخمه، دستگاه بوجاری گندم، دستگاه بوجاری کنجد و… اشاره داشت.

مراحل کار با دستگاه بوجاری غلات و حبوبات چگونه است؟

 1. در ابتدا جدا کردن گرد و غبار از حبوبات توسط فن دستگاه بوجار
 2. جدا کردن اجسام سبک تر حبوبات یا غلات توسط فن دستگاه بوجار
 3. جداکردن ناخالصی های درشت توسط سرند فوقانی دستگاه بوجار
 4. جدا کردن ناخالص‌ های ریز مانند: شن و سنگ ریزه و حبوبات شکسته توسط سرندهای بوجاری دستگاه.

کار با دستگاه بوجاری غلات و حبوبات

نحوه کار دستگاه بوجاری چگونه است؟

برای کار با دستگاه بوجاری، ابتدا دانه مورد نظر را به کمک دستگاه های بالابرهای موجود در دستگاه بوجاری در داخل دستگاه ریخته می شود تا دانه ها از توزین ها بالای دستگاه وارد دستگاه بوجاری شوند.

در اولین مرحله پس از ریختن دانه در دستگاه، باید سنگ و خاشاک و نخاله های بزرگ از دانه ها جدا شوند. این عملیات معمولا به کمک فن و ویبراتور دستگاه انجام می گیرد. در مرحله ی بعدی باید حبوبات ها را از نظر سایز دانه ها با یکدیگر جدا نمود و قطعات کوچک تر آن ها را کنار گذاشت. معمولا این مرحله به کمک غلطک های دستگاه بوجاری انجام می گیرد. همچنین این مورد را می توان بر اساس نوع حبوبات مورد نیاز حساسیت دستگاه بوجاری را کم و یا زیاد نمود.

در مرحله ی بعدی پس از جدا شدن تمامی موارد اضافی از دانه ها، نوبت به غربالگری مجدد دانه جهت جداسازی دانه های درشت از دانه های متوسط می باشد. معمولاً حبوبات و غلات با دانه های بزرگتر ارزش و قیمت بیشتری دارند. این مرحله با استفاده از الک های خاص و همچنین لرزش و وزش باد انجام می شود.

در مرحله ی بعدی حبوبات و غلات جدا شده با قرار گرفتن روی غلطک های مخصوص و لرزش پولیش کشیده می شوند تا ظاهر براق و جذابی به دست آورند. بدین ترتیب بخش های خشک و نامناسب حبوبات نیز از آن ها جدا خواهد شد و یک محصول با کیفیت، بوجاری و پولیش شده برای شما باقی خواهد ماند. بیشتر مدل های دستگاه بوجاری حبوبات به سیستم های بسته بندی نیز مجهز هستند و می توانند حبوبات و غلات را در بسته بندی هایی با اوزان مختلف بسته بندی کنند. در صورت نیاز به محصولات عمده نیز می توانید محصول نهایی را در داخل گونی بریزید.

ویژگی های کلی دستگاه های بوجاری:

 1. قابلیت حمل و نصب در تمامی فضاها
 2. صدای کمتر به نسبت نسل قدیمی تر
 3. نصب آسان
 4. راندمان کاری بالا
 5. دارای تابلو برق کامل و مجزا
 6. توان مصرفی برق کمتر به نسبت دستگاه های نسل قدیم