دستگاه بوجاری لیزری

دستگاه بوجاری لیزری

دستگاه های بوجاری لیزری با بهره گیری از تکنولوژی پیشرفته، سرعت و قدرت زیادی در جهت جداسازی دانه ها از یکدیگر دارند. استفاده از دستگاه بوجاری لیزری به علت سرعت بالایی که دارد، موجب بالا رفتن سرعت در فرآیند بسته بندی می گردد.

در تولید و بسته بندی ریزدانه ها، غلات و حبوبات یکی از پرکاربردترین ابزارآلات صنعتی دستگاه های بوجاری و دستگاه گرویتی می باشند. دستگاه های بوجاری لیزری یکی از جدیدترین تکنولوژی ها برای پاک کردن انواع غلات و پلیت کردن بذر با آسان ترین روش و کمترین زمان می باشد.

برای هرگونه سوال درمورد انواع دستگاه های بوجاری و تهیه آنها با ما در تماس باشید: 88174420-021

بوجاری کردن به چه معناست؟
اصطلاح بوجاری کردن در صنایع کشاورزی و تولید غلات، به معنای جداسازی انواع مواد ناخالص از غلات مانند: گرد و خاک، سنگ و کلوخ و شاخه های اضافی می باشد.

همانطور که گفتیم با توجه به اهمیت زمان در امر تولید، استفاده از دستگاه های بوجاری یکی از اقدامات مهم برای بوجاری غلات است که موجب افزایش حجم تولیدات خواهد شد.

از عمل بوجاری کردن می توان برای جداسازی انواع حبوبات، غلات، دانه های روغنی و حتی سبزیجات بهره برد. برای عمل بوجاری کردن دستگاه هایی با توجه به سایز و نوع محصولات و غلات طراحی و تولید شده اند. این به این معنی است که برای هر نوع دانه ای می توان از دستگاه بوجاری منحصر به فردی بهره برد.

نحوه عملکرد دستگاه بوجاری لیزری به چه صورت می باشد؟

نحوه عملکرد دستگاه بوجاری لیزری این گونه است که غلات به کمک چشم های الکترونیکی و فن های بسیار قدرتمند با سرعت بسیار بالا و آسان ترین روش، جداسازی و غربال خواهند شد.

یکی از ویژگی ها و تفاوت های میان دستگاه های بوجاری لیزری و دستگاه های بوجاری معمولی نسبت وزنی بالاتر، عدم خطا و عدم وجود ناخالصی در ترکیبات محصول پاک شده نهایی می باشد.

ویژگی های دستگاه های بوجاری لیزری:

 • یکی از کاربردهای اصلی دستگاه های بوجاری لیزری، سورتینگ و جداسازی انواع محصولات غذایی و دانه های غذایی مانند: حبوبات و غلات می باشد.
 • معمولا دستگاه های بوجاری لیزری دارای سنسور های هوشمند می باشند که این سنسور ها موجب تشخیص و جداسازی محصولات بر اساس شکل ظاهری، اندازه، خرابی و رنگ آنها به صورت اتوماتیک می شود و همین موضوع موجب کاربرد مهم این دستگاه در جداسازی غلات و محصولات پر اهمیت می شود.
 • همانطور که گفتیم، این دستگاه با تکنولوژی روز دنیا ساخته شده است و در طول روز می‌ تواند با سرعت بسیار بالا حجم زیادی از محصولات را بسته بندی کند که این موضوع در تولید و بسته بندی محصولات کشاورزی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.
 • دستگاه های بوجاری لیزری دارای یک مانیتور است که تمامی اطلاعات را به اپراتور گزارش می‌دهد و اپراتور می تواند تمامی اطلاعات را در رابطه با محصول به دست بیاورد.
 • دستگاه بوجاری لیزری قادر است، انواع حبوبات را از انواع ناخالصی ها مانند سنگ و شن پاک نماید.
 • دستگاه بوجاری لیزری دارای دقت بسیار بالایی می باشد.
 • این دستگاه دارای ولتاژ مصرفی بسیار پایینی می باشد.

معرفی برخی از قابلیت های دستگاه های بوجاری لیزری:

1. پولیش کردن انواع حبوبات و دانه ها پیش از عمل بسته بندی:
برخی از دستگاه های بوجاری لیزری با عمل پولیش سطح بیرونی انواع حبوبات و دانه ها موجب جلوه بیشتر حبوبات و در رضایت مشتریان خواهند شد.

2. عدم تخریب پوسته ی بسته بندی غلات:
اکثر دستگاه های بوجاری لیزری بدون آسیب وارد کردن به سطح بیرونی حبوبات می توانند، علاوه بر عمل بوجاری به پولیش حبوبات و دانه ها نیز بپردازند.

3. حفظ استحکام بسته های تولیدی با گذشت زمان:
به کمک بوجاری کردن دانه ها به کمک دستگاه های بوجاری لیزری می توان، تقریبا ناهمواری ها و خرابی های روی حبوبات و غلات را از بین برد و به استحکام بسته بندی تولیدی غلات کمک زیادی نمود.

4. جداسازی شن و سایر ناخالصی ها از دانه ها:
ماشین های بوجاری لیزری معمولا، در ابتدای کار، حبوبات و غلات وارد شده را تمیز می کند. در اینجا تمامی ناخالصی ها، اعم از شن و ناخالصی ها از محصول اصلی خارج شده و برای مراحل بعد آماده می شود. در مراحل بعدی در تولیدات بذر از دستگاه های مختلفی همچون دستگاه ضد عفونی کننده بذر، دستگاه سس گیری مغناطیسی، دستگاه ترویز A.R.L 401 استفاده می گردد.

برای انتخاب دستگاه بوجاری لیزری باید به موارد زیر توجه داشت:

 • نوع دستگاه بوجاری لیزری باید کاملا متناسب با محصول تولیدی شما باشد.
 • سایز و ابعاد دستگاه بوجاری لیزری و مقدار بازدهی آن باید متناسب با نیاز تولید کننده باشد.
 • ولتاژ برق مصرفی دستگاه بوجاری لیزری انتخابی باید متناسب با نوع برق کارگاه یا کارخانه باشد.
 • نوع و کیفیت موتور دستگاه، میزان برق مصرفی آن و تکنولوژی تولید دستگاه باید پیش از خرید کاملا بررسی شود.