بوجاری 5500A.R.S

بوجاری زیره

یکی از روش‌ های مهمی که قبل از انجام بسته بندی و در مرحله فرآوری انواع غلات و حبوبات باید انجام دهیم، بوجاری است. این روش برای برخی از ادویه جات نیز انجام می‌ شود که زیره مهمترین آنهاست. زیره علاوه بر داشتن خاصیت دارویی، در غذاهای باب طبع ما ایرانیان نیز جایگاه ویژه‌ ای دارد. افرادی که قصد تولید و فروش زیره را دارند، باید این مورد را حتما به یاد داشته باشند که زیره نیاز به پاک کردن دارد و باید دانه‌ های گیاهان دیگر، آشغال‌ ها (مانند خس و خاشاک، برگ خشک و…) از آنها جدا شوند. استفاده از دستگاه بوجاری زیره به ما کمک می‌ کند تا روند بوجاری زیره را به راحتی و با اطمینان طی کنیم. در ادامه این مطلب از سایت آروین صنعت ایرانیان بیشتر در این مورد صحبت می کنیم و نکاتی که باید در خصوص خرید دستگاه بوجاری زیره در نظر داشته باشید را با شما در میان می‌ گذاریم.

اهمیت بوجاری زیره

معمولا در زمان برداشت زیره این محصولات را با ساقه، برگ و… برداشت می‌ کنند و همین باعث می‌ شود تا ناخالصی‌ های زیادی بین آنها باشد. در زمان های گذشته استفاده از ابزارهای سنتی مانند سرند کردن یا باد دادن (بوجاری سنتی) مرسوم بوده است. بدون انجام این مراحل قطعاً محصول نهایی پر از ناخالصی‌ های گوناگون خواهد بود و کیفیت مد نظر ما را نخواهد داشت.

این روزها انجام بوجاری زیره به شکل سنتی نمی‌ تواند پاسخگوی نیازهای ما باشد. در اینجاست که اهمیت خرید دستگاه بوجاری زیره برای ما مشخص می شود. این دستگاه‌ ها معمولاً دارای دو یا سه سرند مختلف هستند که جداسازی ناخالصی‌ ها کمک زیادی می‌ کند. از همین رو می‌ توان با آنها زیره را تا ۸۵ درصد از ناخالصی‌ ها پاک کرد. نکاتی که در زمان خرید دستگاه بوجاری باید مد نظر داشته باشید، سازنده دستگاه بوجاری زیره و امکانات مختلفی است که در اختیار شما قرار می‌ دهد. از همین رو برای آشنایی بیشتر شما دستگاه بوجاری زیره را با جزئیات بیشتری معرفی خواهیم کرد.

بخش‌ های مختلف دستگاه بوجاری زیره

برای درک بهتر مراحل انجام بوجاری زیره توسط دستگاه، باید حتماً با بخش‌ های مختلف و وظیفه هر کدام از آنها آشنا باشید. در ادامه این قسمت متخصصان ما هر کدام از این قسمت‌ ها را به شکل مختصر خدمت شما معرفی می‌ کنند.

 • محفظه باد و فن
  در این محفظه یک فن قدرتمند قرار دارد که نیروی لازم برای گردش هوا را تامین می‌ کند. قرار گرفتن زیره در معرض باد باعث جدا شدن خار و خاشاک و سایر ناخالصی‌ های سبک از آن شده و از طرفی وجود سوراخ‌ های ریزی که امکان عبور دانه‌ های زیر از آن وجود ندارد، گرد و خاک را نیز از آنها جدا خواهد کرد. باید در نظر داشته باشید که در یک دستگاه بوجاری زیره معمولاً چند مخزن وجود دارند تا در مراحل مختلف روند پاکسازی زیر از ناخالصی‌ های مختلف را انجام دهند.
 • ترانس ویبره و ناودانی
  در این قسمت ناودانی زیره‌ ها را روی خود جای داده و آنها را به درون محفظه باد مخزن می ریزد. وجود ترانس ویبره در این قسمت باعث می‌ شود تا ناودانی دچار لرزش شده و روند حرکت زیر به سمت جلو راحت‌ تر طی شود.
 • مخزن دستگاه
  این مخزن معمولاً در بخش بالایی دستگاه بوجاری زیره قرار دارد. در بخش زیرین مغز ناودانی قرار گرفته که مسیر انتقال زیر به مراحل بعدی موردنظر برای بوجاری است.
 • تابلو برق
  برق مورد نیاز بخش‌های مختلف دستگاه بوجاری زیره توسط این قسمت تامین و کنترل می‌ شود. به عبارتی می‌ توانیم بگوییم که مرکز کنترل اصلی کل دستگاه نیز همین قسمت است.

مراحل بوجاری زیره

روند انجام بوجاری برای زیره سبز یا زیره سیاه، به این صورت است که ابتدا زیره پا کن شده را درون انبار اولیا مخزن ابتدایی دستگاه بوجاری می ریزند. در مرحله بعدی بالابر‌های مورد استفاده در دستگاه بوجاری معمولاً زیره را تا حدود ۳ یا ۶ متر بالاتر از سطح دستگاه بالا می‌ برند. روند کار دیسکی کاسه‌ هایی که بر روی یک نوار نقاله و هر کدام حدود ۲۵۰ گرم ظرفیت دارند، زیره‌ ها را به بخش بالایی دستگاه می‌ برند.

در قدم بعدی نوبت به الک کردن یا سرند کردن زیره می‌ رسد. معمولاً در دستگاه‌ های پیشرفته بوجاری زیره از سه الک با اندازه سوراخ‌ های مختلف استفاده شده است. در هر مرحله هر کدام از این سرندها با توجه به اندازه خود گرد و خاک و سایر ناخالصی‌ ها را از زیره در حال حرکت جدا می کنند. همچنین سوراخ‌ های الک یا سرند مراحل پایانی کوچکتر از مراحل ابتدایی است.

قدم بعدی نوبت به ورود زیره‌ ها به دستگاه بوجاری دو می‌ رسد. در این قسمت سایر دانه‌ های مربوط به علف‌ های هرز و ناخالصی‌ هایی که اندازه مشابه با زیره دارند جدا می‌ شوند. بسته به نوع دستگاه این روند می‌ تواند تا یک مرحله دیگر نیز تکرار شود تا محصول نهایی با کیفیت و بدون ناخالصی باشد. همچنین در خروجی دستگاه معمولاً بخش تغذیه وجود دارد که امکان پر کردن کیسه‌ های زیر به شکل اتوماتیک با دستگاه‌ های توزین مخصوص نیز وجود خواهد داشت.

قیمت دستگاه بوجاری زیره

در زمان خرید دستگاه بوجاری زیره حتماً باید اطلاعاتی را در خصوص قیمت این دستگاه‌ ها داشته باشید. پارامترهای مختلفی بر روی قیمت دستگاه بوجاری زیر تاثیر می‌ گذارند. از سوی دیگر بالاتر بودن قیمت زیره بوجاری نسبت به زیره پاک نشده، این باعث می‌ شود تا کشاورزانی که در این زمینه فعالیت می‌ کنند برای بردن سود بیشتر سراغ تهیه و خرید دستگاه بوجاری زیره بروند. حجم دستگاه، تعداد مخازن و سرند‌های موجود در آن، تکنولوژی مورد استفاده برای تولید دستگاه، شرکت تولید کننده، کیفیت محصول نهایی دستگاه بوجاری و… بخشی از پارامترهای مهمی هستند که در زمان خرید باید به آنها توجه داشته باشید. چرا که این موارد علاوه بر تاثیر گذاشتن روی قیمت نهایی، روی نتیجه پایانی عمل بوجاری زیره نیز تاثیر گذار هستند.

چطور کیفیت زیره بوجاری شده را بسنجیم؟

روند آزمایشی کیفیت در زمان تولید و پایان عملیات بوجاری برای زیره قابل اجراست. به طور کلی این آزمایش‌ ها به دو شکل انجام می‌ شوند که در نمونه اول پارامترهای فیزیکی و شیمیایی محصول را مورد بررسی دقیق قرار می‌ دهند. برای انجام این آزمایش‌ ها طبق استاندارد ملی ایران و بخشنامه‌ های مربوطه باید عمل شود. معمولا بعد از انجام این آزمایش‌ ها زیره را به سه دسته تقسیم می‌ کنند که در بازار آنها را با نام درجه یک تا درجه ۳ می‌ شناسند. روش دیگری از آزمایش که بسیار ساده‌ تر می باشد و البته دقت پایین‌ تری دارد. در این روش بعد از انجام روند بوجاری زیره، محصول نهایی را از نظر ظاهری مورد بررسی قرار می‌ دهند تا میزان ناخالصی‌ های موجود در آن را به صورت چشمی بسنجند.

چطور برای خرید دستگاه بوجاری زیر اقدام کنیم؟

معمولاً این محصولات را با توجه به نیاز مشتری خود تولید می‌ کند. از همین رو بهتر است برای تهیه این دستگاه با افرادی که در این زمینه تخصص و تجربه دارند مشورت نمایید. در ادامه مراحلی که برای انجام این کار باید دقت کنید را مورد بررسی قرار می‌ دهیم.

 • مشورت با متخصصان قبل از خرید
  در این مرحله باید به صورت حضوری تلفنی با شرکت سازنده دستگاه بوجاری زیره ارتباط برقرار کنید و راهنمایی‌های لازم را از آنها دریافت نمایید.
 • روند تولید
  در این مرحله شرکت تولید کننده باید با توجه به نیازهای مشتری دستگاه بوجاری زیره را به شکلی سفارشی و سازگار با نیازهای آنها تولید کند.
 • تست کیفیت
  قبل از تحویل دستگاه بوجاری به مشتری باید حتماً کیفیت کاری آن تست شود تا خریدار دستگاه بتواند با خیال راحت از آن استفاده کند.
 • تحویل دستگاه به مشتری
  در این مرحله دستگاه باید زیر نظر خریدار و فروشنده به شکلی اصولی بارگیری شده و به محل مورد نظر برای نصب برسد.
 • نصب و راه اندازی
  در این مرحله گروه فنی شرکت سازنده دستگاه بوجاری زیره باید به محل نصب رفته و طبق اصول این کار، اقدام به نصب استاندارد تجهیزات مورد نظر کنند.
 • ارائه خدمات پس از فروش
  بهتر است برای خرید دستگاه بوجاری زیره به تولیدکننده‌ های مراجعه کنید که محصولات خود را با گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش قابل اطمینان در اختیار مشتری قرار می‌ دهند.

سوالات متداول

1. آیا انجام بوجاری زیره ضروری است؟

بله، وجود ناخالصی‌ های مختلف مانند خس و خاشاک آیا گرد و خاک باعث کاهش کیفیت کلی زیر خواهند شد.

2. بهترین روش انجام بوجاری زیره چیست؟

استفاده از دستگاه بوجاری زیره علاوه بر این که سرعت بالایی دارد، کیفیت مناسبی را در اختیار شما قرار می دهد.

3. دستگاه بوجاری زیره چه مزایایی دارد؟

انجام روند بوجاری با سرعت و کیفیت بالا، امکان بوجاری زیره در حجم‌ های بسیار زیاد و کاهش نیاز به روش‌ های سنتی و نیروی انسانی بخشی از مزایای دستگاه بوجاری زیر هستند.

4. قیمت دستگاه بوجاری زیره چقدر است؟

بسته به حجم، نوع، تکنولوژی مورد استفاده برای ساخت و کیفیت دستگاه این مورد می‌ تواند متفاوت باشد و برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌ توانید با متخصصین آروین صنعت ایرانیان تماس بگیرید.

5. قیمت زیره بوجاری چقدر است؟

بسته به نرخ بازار قیمت زیره می‌ تواند متفاوت باشد. اما قیمت زیره بوجاری شده با کیفیت که ناخالصی کمتری دارد، قطعا بیشتر خواهد بود.