بسته بندی حبوبات

روش بسته بندی حبوبات

بسته بندی حبوبات برای افزایش جلب نظر مشتری و در نتیجه میزان فروش علاوه بر حفظ کیفیت محصول اهمیت بالایی دارد. شما می توانید با مطالعه این مقاله از آروین صنعت ایرانیان با روش بسته بندی حبوبات و دستگاه های مورد نیاز آن و در انتها با خواص تغذیه ای آنها آشنا شوید.

بسته بندی حبوبات

حبوبات هزاران سال است که توسط مردم کره زمین کشت می شوند. امروزه انواع مختلفی از حبوبات به عنوان یک منبع غذایی مهم در سراسر جهان شناخته شده هستند. حبوبات دارای انواع مختلفی می باشند که شامل نخود، عدس، لوبیا، لپه، باقلا، ماش، دال عدس هستند. با وجود تنوع بالا حبوبات، خط بسته بندی حبوبات قادر به بسته بندی تمامی انواع آن می باشد.

فرآیند بسته بندی حبوبات شامل مراحل زیر می باشد:

در ادامه به توضیح این مراحل و معرفی دستگاه های مورد نیازشان می پردازیم.

بوجاری

دستگاه بوجاری چیست؟

این مرحله از بسته بندی حبوبات، طی ۲ مرحله توسط دستگاه بوجاری و نیروی انسانی انجام می شود. در این مرحله آلودگی ها، گرد و خاک، باقی مانده های گیاهان، ضایعات و… از حبوبات جدا می شوند. ابتدا فرآیند توسط دستگاه بوجاری انجام می شود. این دستگاه در اندازه های مختلف براساس نیاز مصرف کننده تولید و عرضه می گردد.

“برای اطلاع از قیمت و یا خرید دستگاه بوجاری حبوبات کلیک نمایید.”

پس از آن حبوبات بر نوار نقاله دستچین ریخته شده و توسط نیروی انسانی مجدداً بررسی خواهند شد. در این صورت هرگونه آلودگی به جای مانده نیز حذف می گردد. حبوبات بر نوار نقاله دستچین علاوه بر بررسی توسط نیروی انسانی، می تواند از جلوی لیزرهای چشمی عبور نماید که در نهایت محصولی تمیز و فاقد آلودگی به مرحله بعد منتقل می شود.

پولیش کردن

در این مرحله حبوبات بوجاری شده، مورد شستشو قرار می گیرند. این مرحله توسط دستگاه پولیش انجام می شود که مسئولیت مهم بهبود ظاهر حبوبات را برعهده دارد. انواع حبوبات به طور طبیعی دارای مقداری خاک بر روی سطح خود هستند. این آلودگی و خاک ها ممکن است توسط دستگاه بوجاری نیز تمیز نشود و باعث کاهش کیفیت بسته بندی حبوبات گردد.

بعضی از انواع بسته بندی های حبوبات شفاف بوده و محصول داخل آن ها توسط مشتری قابل مشاهده است. لذا اگر حبوبات دارای گرد و خاک و ظاهری آلوده داشته باشند، بر مشتری پسندی و فروش محصول اثر منفی خواهد داشت.

دستگاه پولیش سبب براق شدن و جلا یافتن سطح حبوبات می گردد و باعث افزایش جذابیت در ظاهر بسته بندی می شود.

بسته بندی حبوبات توسط دستگاه بسته بندی توزین دار

توزین کننده و کیسه پر کن دیجیتال PLC

در این مرحله که آخرین مرحله در فرآیند بسته بندی حبوبات است، برای بسته بندی انواع حبوبات دقیق بودن و مشخص بودن وزن بسته بندی آنها، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. از این رو بهترین گزینه دستگاه بسته بندی مورد استفاده در این زمینه، دستگاه بسته بندی توزین دار است.

دستگاه بسته بندی توزین دار در انواع مختلف تولید می شود:

 • ۲ توزین
 • ۴ توزین
 • ۱۲ توزین

و…

در ضمن دستگاه بسته بندی توزین دار در ۲ نوع اتوماتیک و نیمه اتوماتیک ساخته می شود. برای مثال نمونه ۴ توزین تمام اتوماتیک آن دارای قابلیت بسته بندی ۱۵ بسته در ۶۰ ثانیه می باشد. سیستم هوشمند توزین این دستگاه می تواند از ۲۰ گرم تا چند کیلوگرم را اندازه گیری نماید.

دستگاه های دیگر مورد نیاز برای بسته بندی حبوبات

همانطور که در پاراگراف های بالاتر بیان شد، بسته بندی حبوبات دارای ۳ مرحله اصلی بوجاری، پولیش و بسته بندی توزینی می باشد. در این ۳ مرحله به ترتیب از دستگاه های بوجاری، پولیش و بسته بندی توزین دار استفاده می شود.

برای اینکه فرآیند بسته بندی حبوبات به طور کامل مکانیزه باشد، برای انتقال حبوبات به دستگاه بوجاری و پولیش نیز از دستگاه مخصوص استفاده می شود. دستگاه بالابر کاسه ای برای انتقال حبوبات به دستگاه بو جاری استفاده می شود. بالابر z نیز برای انتقال حبوبات از بخش بوجاری به دستگاه پولیش استفاده می شوند. هر 2 این دستگاه ها دارای عملکرد کاملاً اتوماتیک می باشند.

ارزش تغذیه ای حبوبات

حبوبات ارزان، دارای آماده سازی ساده و ماده غذایی سالم هستند. مصرف حبوبات یک راه عالی برای دریافت فیبر و پروتئین گیاهی می باشد. در حالی که حبوبات فواید بسیاری برای سلامتی دارند، ممکن است برای برخی افراد مشکلاتی ایجاد کنند.

مشخصات غذایی از انواع لوبیا با یکدیگر متفاوت است. با این حال، برای عنوان مثال، ۱ فنجان (۱۷۱ گرم) لوبیا چیتی آب پز دارای ارزش تغذیه ای زیر می باشد:

 • پروتئین: ۱۵ گرم
 • چربی: ۱ گرم
 • کربوهیدرات: ۴۵ گرم
 • فیبر: ۱۵ گرم
 • آهن: 20 درصد ارزش روزانه (DV)
 • کلسیم: 8 درصد DV
 • منیزیم: 21 درصد DV
 • فسفر: 25 درصد DV
 • پتاسیم: 21 درصد DV
 • فولات: 74 درصد DV

همچنین حاوی مقادیر مناسبی روی، مس، منگنز، سلنیوم و ویتامین های B1، B6، E و K است. لوبیا چیتی با تنها 245 کالری در هر فنجان (171 گرم)، یکی از مغذی ترین غذاهای موجود در جهان است. خواص تغذیه ای بسیاری از انواع دیگر حبوبات به همین اندازه چشمگیر هستند.

حبوبات به دلیل داشتن پروتئین بالا در بین غذاهای گیاهی منحصر به فرد است. به همین دلیل، آنها یک منبع پروتئین مهم برای گیاهخواران در نظر گرفته می شوند.

برخی خواص حبوبات بر سلامتی

 • می توانند به کاهش وزن کمک کنند

حبوبات ممکن است یکی از مفیدترین غذاهایی باشند که برای کاهش وزن مصرف می شوند. زیرا آن ها پروتئین و فیبر بالایی دارند اما کالری کمی دارند. پروتئین و فیبر دو مورد از مهم ترین مواد مغذی موثر برای کاهش وزن هستند.

 • می توانند سلامت قلب را تقویت کنند

بیماری قلبی عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است. خوردن لوبیا و سایر حبوبات به طور منظم ممکن است به کاهش خطر ابتلا به این بیماری کمک کنند.

خوردن حبوبات همچنین ممکن است منجر به بهبود سایر عوامل ایجاد خطر بیماری قلبی شود. این غذا با سطوح کلسترول خوب HDL و کاهش فشار خون و التهاب مرتبط است.

 • می توانند به جلوگیری از دیابت نوع دوم کمک کنند

شواهد نشان می دهد که حبوبات ممکن است برای افراد مبتلا به دیابت مفید باشد .حبوبات سرشار از فیبر است، به طور متوسط حدود 5 تا 8 گرم در هر وعده است. آنها همچنین دارای شاخص گلیسمی GI) بسیار پایینی هستند. غذاهای با GI پایین قند خون را به آرامی افزایش می دهند که برای مدیریت دیابت مهم است).

بنابراین رژیم غذایی غنی از حبوبات می تواند سطح قند خون و HbA1c را کاهش دهد. این امر منجر به کنترل قند خون در طول زمان می گردد.

 

سوالات تکمیلی

1. بسته بندی حبوبات شامل چه مراحلی است؟

بوجاری- پولیش- بسته بندی توزین دار

2. برای بسته بندی حبوبات از چه دستگاه بسته بندی استفاده می گردد؟

از دستگاه بسته بندی توزین دار

3. برای بوجاری و پولیش حبوبات به ترتیب از چه دستگاه هایی استفاده می گردد؟

به ترتیب از دستگاه های بوجاری و پولیش استفاده می شود.

4. دستگاه ها و تجهیزات راه اندازی خط بسته بندی را از کجا باید خریداری کرد؟

برای خرید این دستگاه ها و تجهیزات باید با کارشناس فروش شرکت آروین صنعت ایرانیان تماس گرفت (کارشناس بخش فروش شرکت آروین صنعت ایرانیان: 09192120190).