دستگاه ترویر (خرده گیر و بلند گیر)

دستگاه جو گیر؛ تمام آنچه باید پیش از خرید بدانید

دستگاه جو گیر که به نام‌ های دستگاه جو پوست کنی یا پوست‌گیر جو نیز شناخته می‌ شود، یکی از ماشین آلاتی است که در کارگاه‌ های تولید جو یا گندم پوست کنده مورد استفاده قرار می‌ گیرد. اگر قصد خرید دستگاه جو پوست کن را دارید، پیشنهاد می‌ کنیم تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

در این مقاله به بررسی کامل دستگاه؛ نحوه کار و قیمت آن در بازار ایران می‌ پردازیم. امیدواریم بعد از خواندن این مطلب به تمام ابهامات کوچک و بزرگ شما در زمینه خرید دستگاه جو‌گیر پاسخ داده باشیم.

پوست گیری جو

جو یکی از غلات مهم در سبد غذایی ما ایرانیان است که ارزش غذایی بالایی دارد. این غله با ارزش نه تنها به صورت مستقیم در تغذیه انسان نقش دارد، بلکه از عصاره آن در نوشیدنی‌ ها نیز استفاده می‌ شود. از طرف دیگر، جو یکی از منابع غذایی دام است که بصورت غیر مستقیم قسمت اعظمی از غذای انسان را تشکیل می‌ دهد.

پوست گیری جو یکی از مراحل آماده سازی این غله بعد از برداشت آن است. در گذشته، عملیات پوست گیری جو و گندم توسط انسان و به شکل نیمه خودکار انجام می‌ شد. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، ماشین آلات مخصوصی برای پوست گیری غلات طراحی و تولید شده اند که فرایند پوست کنی را سریع‌ تر، راحت‌ تر و بهداشتی تر کرده است.

طرز کار دستگاه پوست کن جو

جو بعد از مرحله سورت و بوجاری آماده پوست‌گیری می‌ شود. فرایند پوست‌گیری توسط دستگاه مخصوص انجام می‌ شود. این دستگاه که زمان‌ بندی مشخصی دارد، سبوس جو را از دانه جو جدا می‌ کند. عملکرد دستگاه  پوست‌گیری جو به شرح زیر است:

 • جو از طریق دریچه‌ ای که در بالای دستگاه قرار دارد، بارگیری می‌ شود. در این مخزن آهنرباهایی تعبیه شده تا مانع ورود نخاله‌ هایی مانند سنگ، خورده آهن و … که ممکن است به دستگاه آسیب برسانند شود.
 • قبل از انتقال جو به محور اصلی، ابتدا در یک مخزن که در قسمت بالای دستگاه قرار دارد، نگهداری می‌ شود. این مخزن دارای یک دریچه قابل تنظیم است. از طریق این دریچه مقدار مشخصی از محصول جهت پوست‌ کنی به سمت محور اصلی منتقل می‌ شود.
 • بعد از انتقال جو به محور اصلی، فرایند پوست‌گیری به وسیله‌ سنگ‌ های مخصوصی انجام می‌ شود.
 • جو پوست شده از طریق دریچه‌ ای که زیر دستگاه جو گیر تعبیه شده است، به درون مخزنی تخلیه می‌ شود.

از آنجایی که پوست کنی در یک مرحله ممکن است دمای محصول را بالا برده و موجب آسیب زدن به کیفیت و رنگ آن شود، بهتر است فرایند پوست کنی جو در دو مرحله انجام شود. به این صورت که در مرحله اول پنجاه درصد پوست‌ گیری جو انجام شود و در مرحله دوم، پوست‌ گیری به صد در صد برسد. با این روش کیفیت و رنگ محصول کاملا حفظ خواهد شد.

مشخصات فنی دستگاه پوست کن جو

دستگاه پوست کن جو دارای بدنه از جنس آهن است که برای حفظ تعادل در بهترین حالت ممکن از ضخامت بالایی برخوردار است. عملکرد دستگاه الکترومکانیکی است و موتور الکتریکی دستگاه بسته به نیاز مشتری قابل تغییر خواهد بود. توان مصرفی دستگاه نیز به نسبت ظرفیت الکتروموتور تغییر خواهد کرد.

دستگاه پوست‌ گیر معمولا دارای 5 الی 6 سنگ مقاوم که استحکام بالایی دارند، است.  در زمان انتخاب دستگاه جو گیر بهتر است دینام پایین را انتخاب نمایید. زیرا در دستگاه‌ هایی که دینام بالا دارند، هوا به خوبی وارد دستگاه نمی‌ شود. در نتیجه محصول بیشتر بصورت پودر تخلیه می‌ گردد که بسته بندی آن دشوار خواهد بود. توصیه ما به شما این است که از دستگاه دینام پایین استفاده کنید. در عوض پوست‌ گیری را در دو مرحله انجام دهید.

خرید دستگاه جو گیر (جو پوست کن )

دستگاه جو پوست کنی در بازار ایران با ظرفیت‌ های مختلفی تولید و عرضه می‌ شود. شما بایستی با توجه به نیاز خود دستگاه جو گیر مناسب را از کارخانه جات معتبر تهیه نمایید.  در صورتی که اقدام به تهیه دستگاه پوست‌ گیر غیر استاندارد نمایید، قطعا محصول پوست‌ کنده با کیفیتی نیز بدست نخواهید آورد. بنابراین به دنبال کارخانه‌ های تولید کننده ای باشید که از دانش فنی کافی برخوردار هستند و تمام استانداردهای لازم را در طراحی و ساخت این دستگاه رعایت می‌ کنند.

شرکت آروین صنعت با توجه به طراحی و ساخت اکثر قطعات، دستگاه‌ های با کیفیت و با قیمت مقرون به صرفه به شما پیشنهاد خواهد کرد. تمامی ماشین آلات شرکت آروین صنعت دارای ضمانت و خدمات پشتیبانی پس از فروش هستند. برای کسب اطلاعات کامل و مشاوره رایگان در زمینه خرید دستگاه پوست گیر می‌ توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

  1. جنس سنگ‌ های بکار رفته در دستگاه جو پوست‌گیر چیست؟

  دانه بندی و جنس سنگ‌ های نصب شده بر روی دستگاه جو پوست‌کنی تاثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت محصول خروجی دارد. بنابراین بایستی از باکیفیت‌ ترین سنگ‌ ها که استحکام بالایی نیز دارند، استفاده شود.

  2. دستگاه جو پوست‌کن دینام بالا باشد یا پایین؟

  از دستگاه جو پوست‌گیر با دینام پایین استفاد کنید. به این ترتیب، کیفیت و رنگ محصول خروجی به خوبی حفظ خواهد شد.

  3. توان مصرفی دستگاه جو‌گیر چقدر است؟

  از آنجایی که الکتروموتور دستگاه با ظرفیت‌ های مختلفی قابل تنظیم است، توان مصرفی دستگاه به نسبت ظرفیت الکتروموتور متغیر خواهد بود.

  4. دستگاه جو پوست‌کنی را از کجا تهیه کنیم؟

  در ساخت و طراحی دستگاه جوگیر بایستی تمامی استانداردهای لازم رعایت شود. بنابراین توصیه می‌ شود دستگاه مورد نیاز خود را از کارخانجات تولیدی معتبر که دانش فنی لازم در زمینه طراحی و ساخت ماشین آلات را داشته باشند و کلیه قوانین و استانداردهای مورد نیاز را رعایت می‌ کنند، تهیه نمایید.

  5. قیمت دستگاه جو گیر چقدر است؟

  دستگاه گندم و جو پوست کن بسته به نیاز مشتری و اینکه با چه ظرفیتی کار می‌ کند، قیمت گذاری می‌ شود. کارخانه آروین صنعت یکی از حرفه‌ ای ترین دستگاه‌ های پوست گیر گندم – جو را طراحی و تولید می‌ کند. جهت استعلام قیمت می‌ توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.