خط کامل بوجاری

خط کامل بوجاری گندم

بوجاری در اصل به فرایندی گفته می شود که طی آن پوست غلات مختلف مانند برنج، گندم یا جو را کنده یا بخش‌ های اضافه موجود در بار مانند ساقه‌ ها، پوسته‌ های خشک یا پوکه‌ ها را جدا می‌ کنند. بعد از انجام بوجاری نباید هیچگونه ناخالصی و ضایعاتی همراه گندم باقی بماند.

بوجاری بذر گندم

در زمان‌ های گذشته بوجاری گندم به روش سنتی این کار را در زمان وزش باد انجام می‌ دادند. روند آن چنین بود که گندم‌ ها را در جریان باد به بالا پرتاب می کردند تا ضایعات سبک تر از آن جدا شوند. این روزها این کار به وسیله دستگاه‌ های مدرن انجام می‌ شود و از همین رو به انرژی و نیروی انسانی کمتری نیاز دارد. دستگاه بوجاری گندم دارای ساختاری خاص است که انجام بوجاری را بسیار راحت می‌ کند و در ادامه این مطلب از سایت آروین صنعت بیشتر در خصوص دستگاه بوجاری و عملکرد آن در خط کامل بوجاری گندم صحبت می کنیم.

دستگاه بوجاری چطور کار می‌ کند؟

نمای خط کامل بوجاری

دستگاه بوجاری دارای سرند هایی با ابعاد مختلف است که باعث می‌ شود سنگ‌ ها، ضایعات مختلف و… که در زمان درو وارد مخزن گندم شده‌ اند جدا شوند. بعد از آن در چندین مرحله فن‌ های مختلف وظیفه جدا سازی ضایعات سبک‌ تر را بر عهده دارند که این مرحله را در اصطلاح عامیانه «بادکشی» نیز می‌ نامند. استفاده از بادکشی در چند مرحله به ما اجازه می‌ دهد تا از نبودن هرگونه ناخالصی و ضایعات مانند خار و خاشاک، ساقه، برگ، علف هرز و… مطمئن شویم.

معمولا دستگاه بوجاری بخشی از یک سیستم بزرگتر است که بعد از آن گندم وارد مرحله آسیاب خواهد شد. در ادامه این سیستم می‌ تواند تجهیزات دیگری مانند دستگاه ترور، دستگاه گرویتی، توزین کننده و کیسه پر کن دیجیتال (در نمونه‌ های پیشرفته) استفاده شود.

آشنایی با انواع دستگاه بوجاری گندم

با توجه به کاربردی که مد نظر دارید، دستگاه بوجاری گندم نیز ساختار متفاوتی خواهد داشت. یکی از عواملی که تعیین کننده نوع بوجاری است، دانه‌ های مد نظر ما هستند. این روزها انواع دستگاه بوجاری برای تخمه، برنج، گندم و… وجود دارند که عملکردی مشابه با یکدیگر دارند. پارامتر دیگری که تعیین کننده نوع دستگاه بوجاری برای ما خواهد بود، ابعاد و حجم کاری این دستگاه‌ ها است. قطعا دستگاه هایی که حجم بالاتری دارند از نظر قیمت نیز در رده بالاتری قرار می‌ گیرند. بهتر است در صورتی که قصد خرید دستگاه بوجاری را دارید از قبل نوع دستگاه را مشخص نمایید تا در نهایت بودجه مد نظر خود را به درستی صرف نمایید.

روش‌ های مورد استفاده برای بوجاری گندم

به طور کلی روش‌ های مورد استفاده برای بوجاری گندم را می‌ توان به دو دسته سنتی و مدرن تقسیم کرد. در ادامه نگاهی دقیق‌ تر به این دو روش می‌ اندازیم:

 •  روش مدرن یا صنعتی
  این روش که امروزه کاربرد بسیار زیادتری دارد به ما کمک می‌ کند تا در مدت زمان کمتری روند بوجاری را انجام دهیم. استفاده از روش صنعتی باعث می‌ شود تا نیاز ما به نیروی انسانی تا حد زیادی کاهش پیدا کند. استفاده از این دستگاه‌ ها در خط کامل بوجاری گندم و بسته بندی آن امکانپذیر است و باعث آسان شدن روند کارها می‌ شود. یکی از مزایای اصلی این دستگاه بوجاری، امکان پاکسازی گندم در حجم بسیار بالاست که سرعت انجام کارها را تا حد زیادی افزایش می‌ دهد.
 •  روش سنتی
  امروز‌ه به ندرت از این روش استفاده می‌کنند و نهایتاً به توانی در خرمن‌ های قدیمی شهرستان‌ های دور ایران، افرادی را ببینید که از غربال و چنگک‌ های بزرگ برای انجام عملیات بوجاری گندم استفاده می‌ کنند. پیشرفت تکنولوژی و ظهور دستگاه های مدرن باعث شد تا روز به روز میزان استفاده از این روش کاهش پیدا کند.

مزایای استفاده از دستگاه بوجاری گندم

در ادامه این بخش مزایایی که به کار گرفتن دستگاه بوجاری در اختیار ما قرار می‌ دهد را بررسی خواهیم کرد.

 •  اتوماتیک شدن کارها و کاهش نیاز به نیروی انسانی
 •  افزایش سرعت انجام عملیات بوجاری
 •  افزایش دقت و کیفیت نهایی بوجاری گندم
 •  امکان استفاده از دستگاه بوجاری در یک سیستم کامل برای پاکسازی و آسیاب گندم
 •  تفکیک با دقت بالا همه دانه‌ های غیر از گندم مانند جو یا حبوبات و…
 •  پاک کردن گرد و غبار روی دانه‌های گندم
 •  افزایش کیفیت محصول نهایی بعد از اتمام بوجاری و آسیاب
 •  امکان استفاده از دستگاه ترور، دستگاه گراویتی، توزیع کننده و کیسه پرکن دیجیتال که باعث افزایش کلی فرآیند آسیاب کردن و بسته بندی گندم می‌ شود.
 •  کاهش هزینه‌ ها در طولانی مدت

دستگاه بوجاری گندم چگونه کار می کند؟

روند کاری دستگاه بوجاری گندم چنین است که در مرحله اول گندم را وارد دستگاه می‌ کنند و سپس بخش بالابر گندم ریخته شده را به سمت بالاتر این تجهیزات می‌ برد. بعد از آن به کمک لرزش و وزش باد مواد اضافه مانند خس و خاشاک، سنگ و کلوخ و سایر ضایعات به طور کلی از گندم جدا خواهند شد. در مرحله بعد به جداسازی دانه‌ های ریز و درشت از یکدیگر می‌ رسد که می‌ توان با اعمال تنظیمات خاص روند کاری در این مرحله را بهتر کنترل کرد. وقتی دانه‌ ها با کیفیت در اختیار ما قرار گرفتند آنها را روی غلتک‌ های مخصوصی به حرکت در می‌ آورند. عبور دانه‌ های گندم از روی این غلطک‌ ها باعث می‌ شود تا سطح آنها کاملاً تمیز و پولیش شده به نظر برسد. در مرحله نهایی نیز می‌ توان از دستگاه توزین کننده و کیسه پرکن دیجیتال برای بسته بندی استفاده کرد.

قسمت‌ های مهم دستگاه بوجاری گندم

دستگاه بوجاری گندم دارای بخش‌ های مختلفی است که هر کدام از این قسمت‌ ها وظیفه خاص خود را دارند. در ادامه نگاهی به قسمت های مختلف دستگاه می‌ اندازیم:

 •  الکتروموتورها
  معمولاً در یک دستگاه بوجاری از سه الکتروموتور مختلف استفاده می‌ شود که هر کدام از آنها وظایف خاصی را به عهده دارند. یکی از الکتروموتور‌ها برای حرکت دادن استوانه‌ های حفره دار در زمان پولیش، الکترو موتور دیگری برای راه اندازی نقاله‌ های مارپیچ و مخزن ورودی گندم و در نهایت الکتروموتور سوم برای تامین باد و حرکت غربالگر‌ها استفاده می‌ شوند.
 •  استوانه‌ های حفره دار
  قسمت‌ ها تا حدودی شبیه به الک می‌ باشند و از آنها برای یکسان‌ سازی شکل و اندازه دانه‌ های گندم استفاده می‌ شود.
 •  غربال‌ ها و بازوهای مربوط به آن
  واحدهای غربالی دارای دو قسمت تمیز کننده و بازی های لنگ می‌ باشند که بر خلاف جهت یکدیگر در زمان کار حرکت کرده و باعث ایجاد لرزش می‌ شوند. همچنین کف این قسمت شبیه به سینه می‌ باشد که غلات یا گندم الک شده بر روی آن ریخته می‌ شود.
 •  محفظه باد دهی
  در این قسمت با توجه به نوع دستگاه و میزان ناخالصی‌ ها جریان باد به گندم‌ های در حال حرکت می‌ خورد و ناخالصی‌ های سبک‌ تر را جدا می‌ سازد.
 •  مخزن
  مخزن دارای ورودی و خروجی است که گندم‌ ها را درون آن می ریزیم و سپس با تغییر اندازه دریچه خروجی، مقدار گندم وارد شده به سیستم را کنترل می‌ کنیم.
 •  شاسی دستگاه بوجاری
  وظیفه شاسی تامین استحکام دستگاه و تحمل وزن کلی آن است.

سوالات متداول

1. دستگاه بوجاری گندم چیست؟

دستگاه بوجاری گندم برای جداسازی ضایعات و ناخالصی‌ هایی که همراه با دانه گندم هستند مورد استفاده قرار می‌ گیرد. ‌

2. منظور از عملیات بوجاری چیست؟

عملیات بوجاری به مجموعه اقداماتی می‌ گویند که با استفاده از آنها تمامی ناخالصی‌ های همراه با دانه‌ های گندم را جدا سازی کرده و دانه‌ های گندم را در نهایت تمیز و پاکیزه در اختیار ما قرار می‌ دهد.

3. بوجاری گندم به چه روش‌ هایی انجام می‌ شود؟

برای انجام بوجاری گندم از دو روش سنتی و صنعتی استفاده می‌ شود. روش سنتی با استفاده از نیروی انسانی و دست و روش صنعتی با استفاده از دستگاه بوجاری گندم صورت می‌ پذیرد.

4. بهترین روش بوجاری گندم چیست؟

روش صنعتی قطعا بهتر است، چرا که در زمان کمتر می‌ تواند حجم بیشتری از گندم را پاک و تمیز تحویل ما دهد.

5. استفاده از دستگاه بوجاری گندم چه مزایایی دارد؟

افزایش سرعت، کیفیت، دقت و کاهش هزینه‌ ها و نیاز به نیروی انسانی بخشی از مزایای استفاده از دستگاه بوجاری گندم هستند.