نوار نقاله

نوار نقاله

استفاده از نوار نقاله برای حمل و نقل در مکان‌ ها و صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارد. به شکلی که روند کاری بسیاری از فرودگاه ها، کارخانه‌ ها، معادن و… به استفاده از انواع نوار نقاله وابسته است. انواع نوار نقاله این روزها با توجه به محل استفاده و انتظارات مشتری تولید می‌ شوند. در روند تولید، سازنده نوار نقاله باید به پارامترهای مختلفی مانند وزن قابل تحمل، نوع کاربری و… را باید مد نظر قرار دهد. در ادامه این مطلب از سایت آروین صنعت ایرانیان قصد داریم اطلاعاتی کاربردی در خصوص انواع نوار نقاله در اختیار شما قرار دهیم. همچنین نکات مهم در زمینه خرید نوار نقاله را نیز بررسی خواهیم کرد تا بتوانید بودجه خود را به شکلی هوشمندانه صرف خرید این تجهیزات کنید.

نوار نقاله چیست؟

نوار نقاله سیستمی است که برای جابجایی وسایل، مواد اولیه، محصولات نهایی و… از آن استفاده می‌ شود. نیروی محرکه این تجهیزات از طریق موتور الکتریکی تامین می‌ شود. برای تبدیل نیروی تولید شده توسط الکتروموتور از گیربکس استفاده می‌ شود تا بتوان قدرت را به صفحات لاستیکی یا فلزی نوار انتقال داد و آنها را به حرکت درآورد. پارامترهای مختلفی مانند وزن کالاها، طول مسیر برای جابجایی، طول مسیر مورد نظر و… برای سازنده نوار نقاله بسیار مهم هستند. می‌ توانیم بگوییم که انواع نوار نقاله را با توجه به کاربرد آنها مشخص می‌ کنند. پس حتما باید در زمان خرید نوار نقاله، کاربری مد نظر خود را برای تولید کننده یا فروشنده شرح دهیم تا به این صورت خرید هوشمندانه‌ ای داشته باشیم. همچنین شناخت انواع نوار نقاله اجازه می‌ دهد تا بتوانید گزینه مناسب خود را راحت‌ تر پیدا کنید.

معرفی انواع نوار نقاله از نظر نوع عملکرد

کاربرد نوار نقاله، تعیین کننده انواع این تجهیزات می‌ باشد که در ادامه بر همین اساس انواع نوار نقاله را خدمت شما معرفی می‌ کنیم.

 • تسمه نقاله ثقلی
 •  نوار تسمه نقاله مغناطیسی
 •  نوار نقاله تسمه‌ای
 •  نوار نقاله شیب‌دار
 •  نوار نقاله زنجیری
 •  نوار نقاله غلتکی
 •  نوار نقاله چرخشی
 •  نوار نقاله ناودانی
 •  نوار نقاله بارگیری
 •  نوار نقاله سیم دار فاقد سیم عرضی

انواع نوار نقاله پرکاربرد

انواع نوار نقاله را طبق دسته بندی ساده تر، می‌ توان بر اساس ویژگی‌ های اصلی آن دسته بندی کرد که در این صورتی به گروه‌ های زیر می‌ رسیم:

 •  نوار نقاله مدولار: طراحی این نمونه از نوار نقاله به شکلی است که می‌ تواند محصولات یا سایر قطعات و… را در زوایای مختلف کارخانه یا گوشه‌ ها جابجا کند. همچنین به صورت منحنی یا در مسیر صاف نیز تولید شده و مورد استفاده قرار می‌ گیرند.
 •  نوار نقاله رولیکی: در ابتدا و انتهای این نوار نقاله دو بلبرینگ قرار دارد که به صورت ثابت و هرزگرد می‌ باشند. موتور الکتریکی در ابتدای این سیستم قرار می‌ گیرد و نیروی لازم برای حرکت نوار را تامین می‌ کند.
 •  نوار نقاله دستچین: یکی از اصلی ترین کاربردهای این تجهیزات، بسته بندی و تفکیک محصولاتی مانند حبوبات است. وجود مخزن ویبره‌دار اجازه می‌ دهد تا روند جداسازی حبوبات نامرغوب و…. راحت تر باشد. البته وجود یک اپراتور برای بررسی چشمی محصولات اهمیت بسیاری دارد و به تفکیک و پاک کردن محصولات کمک می کند. همچنین از نمونه‌ های پرقدرت‌ تر این نوار نقاله در کارخانه‌ های سنگ و شن استفاده می‌ کنند.
 •  نوار نقاله پی‌ وی‌ سی (PVC): این تجهیزات در اندازه‌ ها و ظرفیت‌ های مختلفی تولید می‌ شوند و بیشترین کاربرد را در صنایع تولید محصولات بهداشتی و مواد غذایی دارند.

کاربرد نوار نقاله

نوار نقاله امروزه کاربرد بسیار گسترده ای دارد که بیان تمامی آنها به صورت کامل دشوار خواهد شد. البته می‌ توان مهمترین کاربردهای این تجهیزات را بررسی کرد. در ادامه نگاهی به کاربردهای گوناگون نوار نقاله می‌ اندازیم.

 •  قابل استفاده در پیاده‌ روهای متحرک یا پله برقی
 •  جابجایی اجناس در فروشگاه‌ های بزرگ
 •  در شرایطی که محل قرار گرفتن کامیون پایین تر از بخش مربوط به بارگیری باشد؛ می‌ توان از نوار نقاله برای انتقال بار به داخل وسایل حمل و نقل مختلف استفاده کرد.
 •  استفاده برای انجام تخلیه بار اتوماتیک
 •  جابجایی تجهیزات و مواد مختلف در خطوط مونتاژ و تولید

معرفی کانوایر نوار نقاله و انواع آن

یکی از بخش‌ های بسیار مهم در انواع نوار نقاله، کانوایر است. کانوایر سیستم انتقالی است که از چند قرقره (بسته به نوع و اندازه نوار نقاله) تشکیل شده و وظیفه انتقال قدرت به تسمه نقاله را دارد. این بخش نیروی چرخشی را از موتور الکتریکی دریافت می‌ کند و آن را به بخش تسمه انتقال می‌ دهد. به این صورت نوار نقاله حرکت خود را ادامه داده و تجهیزات، محصولات و… را جابجا می‌ کند.

کانوایر نیز دارای انواع مختلفی است که در ادامه صورت مختصر آنها را معرفی خواهیم کرد:

 •  کانوایر تلسکوپی: این کانوایرها با صنایع مختلف سازگاری دارند و از نظر قیمت نیز به صرفه هستند. به همین دلیل است که در صنایع غلات، آرد، خودروسازی، فولادسازی، شیمیایی و… از آنها استفاده می‌ شود. کاربرد این نمونه از کانوایر در انواع نوار نقاله بسیار گسترده است.
 •  کانوایر زنجیری: این تجهیزات در صنایع سنگین مانند معادن و کارخانه‌ ها مورد استفاده قرار می‌ گیرند و استفاده از آنها نیازمند نصب تجهیزات خاصی مانند موتور، چرخ زنجیر، لوله کشی باد و… است که باعث می‌ شود که قیمت بالاتری نیز داشته باشند. این تجهیزات برای جابجایی سیمان، خاک، سنگ و مواد فله پودری کاربرد دارند.
 •  کانوایرهای پره دار: وجود دیوارهای عمودی کوتاه و شکاف روی این کانوایرها باعث می‌ شود که بتواند روند انتقال محصولات، وسایل و… را صورت ایمن‌ تر انجام دهید. همچنین قابلیت تنظیم ارتفاع این دیواره‌ ها اجازه می‌ دهد بتوانید محصولات گوناگون را با ارتفاع مختلف جابجا کنید. بیشترین کاربرد این کانوایرها، در مرحله پایانی خط تولید است که محصولات نهایی بسته بندی شده را انتقال می‌ دهد. البته در کارخانه‌ های آرد و غلات نیز کاربرد دارند.
 •  کانوایر تسمه تخت: یکی از به روز‌ترین انواع کانوایر است که استفاده از آن در بیشتر خطوط تولید مرسوم می‌ باشد. این تجهیزات تولید شده از ترکیب مواد طبیعی و الیاف مصنوعی است و می‌ توان از تسمه لاستیکی روی آنها استفاده کرد. به همین دلیل هزینه نهایی استفاده از آنها مناسب خواهد بود.

نکات مهم در زمان خرید نوار نقاله

در زمان خرید نوار نقاله باید پارامترهای مختلفی را مد نظر قرار دهید تا در نهایت بودجه‌ ای که در اختیار دارید را به درستی صرف کنید. اولین نکته که باید به آن توجه داشته باشید، تنوع بالای انواع نوار نقاله موجود در بازار است. در صورتی که شما بدون شناخت قبلی سراغ یکی از این تجهیزات بروید، احتمال آسیب رسیدن به کل سیستم وجود دارد. از سوی دیگر ممکن است نامناسب بودن نوع نوار نقاله، باعث بروز مشکلات گوناگون مانند، خراب شدن بخش‌ های مختلف سیستم و… شود. از سوی دیگر بسته به محصولات، مواد و… که قصد حمل و نقل آنها را دارید، باید نوع کانوایر و تسمه نقاله را تعیین کنید.

انواع کانوایر از نظر جنس و ساختار عبارتند از:

 •  کانوایر دارای تسمه مغناطیسی برای انتقال قطعات یا مواد دارای آهن
 •  کانوایرهای وکیوم که می‌ توانند محصولات کوچک را نگه دارند و در خطوط انتقال سرعت و شیب بالا کاربرد دارند.
 •  کانوایر تسمه لاستیکی با عرض کم که برای وسایل یا قطعات کوچک کاربرد دارد.
 •  کانوایرهای دارای بافت فلزی مقاوم در برابر حرارت

سوالات متداول

1) نوار نقاله چیست؟

نوار نقاله در اصل صفحات لاستیکی، فلزی یا الیافی هستند که با استفاده از آنها می‌ توان حمل و نقل قطعات یا تجهیزات مختلف را انجام داد.

2) چند نوع نوار نقاله وجود دارد؟

بسته به کاربرد مد نظر ما نوار نقاله‌ ها دارای انواع مختلفی هستند. همچنین پارامترهای مختلف دیگری مانند وزن، مسیر جابجایی، نوع محصول یا قطعات و… روی تعیین نوع نوار نقاله تاثیر دارند.

3) کانوایر چیست؟

کانوایرها در اصل قطعاتی به شکل قرقره هستند 2 عدد یا بیشتر از آنها را در سیستم نوار نقاله قرار می‌ دهد و وظیفه این بخش‌ ها انتقال نیرو از موتور الکتریکی به تسمه نقاله است.

4) انواع کانوایر کدامند؟

انواع کانوایر عبارتند از «کانوایر پره دار، کانوایر تسمه تخت، کانوایر تلسکوپی و کانوایر زنجیری» که هر کدام از آنها در شرایط خاصی کاربرد دارند.

5) چطور نوار نقاله مناسب را انتخاب کنیم؟

بهترین روش برای این کار مشورت با افرادی است که اطلاعات و تجربیات کافی در این زمینه دارند. متخصصین آروین صنعت ایرانیان آماده‌ اند که سوالات شما را پاسخ دهند و بهترین گزینه‌ ها را در اختیارتان بگذارند.