دستگاه ترویر (خرده گیر و بلند گیر)

درباره دستگاه ترویر

بذرها و دانه ها موادی هستند که غربال و دانه بندی آن ها از اهمیت بسیار بالایی در تعیین درجه کیفی و در نهایت قیمت آن برخوردار می باشد.
یکی از روش های غربال و دانه بندی دانه ها و بذر ها بوجاری بذر به کمک دستگاه ترویر برای حذف مواد زائد و دستیابی به بذر با خلوص فیزیکی استاندارد می باشد.

دستگاه ترویز

دستگاه های ترویر یکی از دستگاه های پرکاربرد در غربال دانه ها در بین دستگاه بوجاری می باشد که از یک استوانه برای جداسازی بذر از نظر ابعاد طولی می باشد.

یکی از مشکلات عمده کار با این دستگاه این است که با توجه به این که جداسازی دانه ها به وسیله ی دستگاه ترویر از لحاظ قطر دانه ها انجام می گیرد، بذر های هم قطر با طولهای متفاوت مثل جو و گندم را نمی توان با این دستگاه غربال کرد و در این صورت هر سایت تولید بذر نیازمند سیستم تفکیک کننده های سیلندری مجهز به استوانه های سیلندر محفر می باشد.
علاوه بر این ها با تجهیز ایستگاه های بوجاری بذر به این نوع سیستم، انتقال آلودگی بذر ها به سایر دانه ها به کمک دستگاه ضدعفونی کننده بذر تا حد قابل ملاحظه ای کاهش خواهد داشت.

یکی از کاربردهای عمده دستگاه های ترویر بذر گندم، جدا سازی بذر سالم از جو، یولاف، بذرهای غیر استاندرد و خرد شده و سیاه دانه می باشد.

در فرآیند غربال با دستگاه ترویر یکی از اصلی ترین اهداف، جداسازی بذرهای با کیفیت از بذرهای بی کیفیت و شکسته و مواد زائد به کمک اندازه ی قطری بذر می باشد.

اصول بوجاری کردن بذر با دستگاه ترویر

بوجاري و درجه بندي بذر و دانه ها اصولا بر اساس خصوصیاتي مانند اندازه، وزن، شكل یا وضعیت هندسي دانه، شكل و انتقال ، خواص الكتریكي ، بافت سطح، خواص مكانیكي نور، رنگ و خواص شیمیایي انجام مي شود.

 •  اندازه دانه
  یکی از اولین مراحل برای جداسازی و غربال بذر ها از یک دیگر، غربال دانه ها به وسیله ی تفاوت سایز آن ها می باشد. در Sieve Screen مواد دانه اي غربال این روش مواد اصلي و ناخالصي ها به دلیل اختلاف اندازه هایشان از یكدیگر جدا مي شوند.
 •  وزن دانه
  یکی دیگر از مراحل تفکیک دانه ها از یک دیگر، استفاده از اختلاف وزن دانه ها با یک دیگراست. برای انجام این روش ابتدا، مواد در یك کانال قرار مي گیرند. فشار یا مكش بادي که به وسیله پنكه در کانال تولید می شود مواد را از یكدیگر جدا مي کند.
 • شكل هندسي دانه
  گرد یا بیضي بودن دانه، کشیده یا چاق بودن و دیگر شكل هایی که مواد دارند، براي تمیز کردن محصول مورد استفاده قرار مي گیرند .به طور مثال دانه جو نسبت به گندم بلندتر و باریك تر است.
 • خصوصيات مكانيكي و بافت سطح دانه
  دانه ها ممكن است سطح صاف یا زبری داشته باشند .اصطكاک دانه های مختلف با توجه به شكل سطح آنها متفاوت است. بر این اساس، ماشین هایی وجود دارند که از یك تسمه نقاله شیب دار و مخزن تشكیل شده اند. حرکت تسمه نقاله به سمت بالاي شیب مي باشد. دانه های مسطح و خشبي با تسمه نقاله به بالاي شیب، ریخته شده روي تسمه نقاله منتقل شده، درون مخزن اول مي ریزند. دانه های گرد با سطوح صاف روي تسمه نقاله سر مي خورند و یا غلتیده، در پایین تسمه نقاله درون مخزن دوم قرار مي گیرند.
 •  خواص الكتريكي و مغناطيسي دانه:
  در این روش دانه ها بر اساس اختلاف بين خصوصيات، مغناطيسي شان جدا مي شوند. لایه نازكي از دانه روي تسمه نقاله ریخته مي شوند. در انتهاي تسمه نقاله دانه ها تحت تأثير یك ميدان قوي الكتریكي قرار مي گيرند. سطح دانه ها مغناطيسي شده و به تسمه مي چسبند. با چرخيدن تسمه دور غلتك، دانه هایی كه دارای خصوصيت مغناطيسي ضعيف تري هستند، زودتر و دانه های با خصوصيت مغناطيسي قوي تر، دیرتر از تسمه جدا مي شوند و به درون مخزن های مجزا سقوط مي كنند. به این ترتيب دانه هاي مختلف در مخزن مجزا تفكيك مي شوند.

بوجاری کردن بذر با دستگاه ترویز

بخش های تشکیل دهنده دستگاه ترویر:

 • شاسی دستگاه: یکی از بخش های مهم دستگاه ترویر که وزن کلیه ی بخش های دستگاه بر روی آن سوار می شود.
 • مخزن دستگاه: اولین قسمتی که مواد و دانه ها وارد دستگاه می شود مخزن است. خروجی مخزن دستگاه ترویر معمولا توسط دریچه تنظیم کنترل می شود تا مقدار مناسب و یکنواختی از مواد وارد دستگاه شود.
 • محفظه باد: یکی از قسمت های مه دستگاه ترویر، محفظه باد دستگاه است که در آن با نیروی باد عمل جداسازی دانه ها انجام می گردد. توجه داشته باشید در دستگاه ترویر میزان باد با توجه به وزن غلات و ناخالصی ها تعیین می شود.
 • واحدها غربالی دستگاه : این بخش از دستگاه ترویر شامل بازوهای لنگ و دو واحد تمیز کننده است که خلاف یکدیگر لرزش می کنند. کف واحد های غربالی مانند سینی است که مواد روی آن قرار می گیرد.
 • استوانه های حفره داردستگاه: این قسمت از دستگاه ترویر همانند الک هایی اقداماتی برای یکسان سازی حبوبات و غلات از نظر شکل و اندازه انجام می دهد. این بخش مهم ترین بخش دستگاه ترویر است و تفکیک دانه ها در بخش استوانه های حفره دار انجام را بر عهده دارد.

فروش دستگاه ترویر در شرکت آروین صنعت:

یکی از خدمات گروه مهندسی و طراحی شرکت آروین صنعت، فروش دستگاه ترویر و انواع دستگاه های بوجاری بذر، گرویتی بذر، دستگاه های توزین کننده و دستگاه های ضد عفونی کننده بذر می باشد. این شرکت با بیش از 44 سال تجربه و سابقه درخشان در زمینه طراحی و ساخت انواع ماشین های فرآیند تولید بذر اکنون به راحتی قادر است با توجه به نیازهای مشتری انواع دستگاهها ی خاص فرایند بذر که به صورت عادی بکارگیری نمی شود را با توجه به شرایط خاص فرایند، تولید و یا بهینه سازی نماید.