آشنایی با دستگاه ضدعفونی کننده بذر و کاربرد آن

آشنایی با دستگاه ضدعفونی کننده بذر و کاربرد آن

اغلب کشاورزان برای از بردن موجودات بیماری آوری که بر سطح و شکاف های انواع بذر به خصوص بذر های کهنه و سبک و یا بذر های با قیمت بالا که امکان آلودگی آنها وجود دارد اقدام به ضد عفونی آن ها می نمایند ضد عفونی نمودن بذرها به خصوص با سموم قارچکش و غیر سیستمیک می تواند تا حد زیادی از بیماری های مختلف، پوسیدگی و حمله آفات به بذر ها جلوگیری کند. همواره پیشنهاد می شود که بذر های را پیش از کاشت ضدعفونی کنید زیرا انجام این کار میزان سم پاشی را در دوره کاشت کاهش خواهد داد به همین علت است که امروزه برخی از کارخانه های تولید و بسته بندی بذر ابتدا بذر ها را آغشته به انواع ضد عفونی کننده و قارچکش می کنند سپس به بسته بندی آن ها اقدام می کنند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با روش های مختلف ضدعفونی بذور و تجهیزات و دستگاه ضدعفونی کننده بذر و کاربرد آن آشنا نماییم.

جهت تهیه و اطلاع از قیمت دستگاه ضد عفونی بذر با ما تماس بگیرید: 88174420-021

روش‌های ضدعفونی بذر

روش دستی

برای ضد عفونی بذر به روش دستی در ابتدا باید بذر را بر روی سطحی ریخته و سم را بر روی آن ریخته و با پارو بذور را آغشته به سم نمود و یا آن ها را در محلول ضد عفونی ریخته و پس از مخلوط شدن خارج نمود. پس از آن باید بذر ها در کیسه هایی ریخته و در دمای 25 درجه سانتی گراد نگهداری نمود تا رطوبت آن ها تنظیم شود.

روش ضد عفونی همزمان با بوجاری

پاک کردن غلات و حبوب از خاک و خاشاک بوسیلهٔ غربال را بوجاری می‌گویند.
برای از بین بردن خاک و خاشاک انواع بذر باید به وسیله غربال آن ها را بوجاری نمایند که پس از انجام این کار دانه های بذر از پوست و ساقه جدا شده و تخم حشرات، آفات و علف های هرز آن زدوده می شود. در این روش ضد عفونی بذر بلافاصله پس از بوجاری در دستگاه بوجاری توسط همان دستگاه به وسیله سیلندر محفر دستگاه و گرویتی، ضد عفونی می شود.

برای پیشگیری از ایجاد خطرات احتمالی و مسمومیت ناشی از ضدعفونی بذور بهتر است که از دستکش و ماسک استفاده نموده و پس از اتمام عملیات دست و صورت خود را بشویید. برای نگهداری بذر های ضدعفونی باید آن ها را دور از دسترس اطفال و حیوانات نگهداری نمود.

ضد عفونی همزمان با بوجاری

مقایسه روش های ضد عفونی بذر

به صرفه ترین و راحت ترین روش برای پیشگیری از ایجاد آسیب و همچنین ضد عفونی بذر، استفاده از سموم قارچ کش است زیرا با استفاده از این روش در ابتدا عامل به وجود آورنده بیماری های بذر کنترل و از بین می رود سپس از منتقل شدن این بیماری ها به بذر های دیگر، ایجاد آلودگی محیط زیست و در نتیجه وارد آمدن خسارت به مزرعه نیز جلوگیری می شود.

اما توجه به این نکته ضروری است که در صورتی که بذر به صورت سطحی آلوده است استفاده از سموم تماسی مانند مانکوزب برای ضد عفونی کفایت می کنند اما در صورتی که بذر به صورت عمقی آلوده باشد بهتر است برای نفوذ به داخل بذر و از بین بردن بیماری آن از سموم سیستمیک استفاده شود.

همانطور که به آن اشاره شد در روش ضدعفونی به صورت دستی ترکیب بذر با سموم و مواد ضدعفونی کننده به وسیله پارو یا وسایلی به این شکل صورت می گیرد که این روش در هنگامی که میزان بذر زیاد باشد بازدهی چندانی نداشته و بذر های به صورت یکنواخت به مواد آغشته نخواهند.

روش استفاده از شبکه دوار در هنگامی که میزان بذور کم باشد بسیار مناسب می باشد. اما یکی از مشکلات دیگر استفاده از این روش ضدعفونی بذر این است که امکان دارد کشاورزان هنگام اضافه کردن بذر به کودپاش های دوار برای کاشته شدن، در همان زمان سموم ضدعفونی بذر را به آن ها بیافزایند که در این صورت هم بذور به صورت کامل به مواد ضد عفونی کننده آغشته نشده و علاوه بر آن مقداری از این بذور که تماس بیشتری با سموم داشته دچار اختلال در جوانه زنی می شوند.

مقداری دیگر از بذور که آغشته سموم نبوده ممکن است باعث انتقال بیماری در مزرعه شوند. علاوه بر آن این روش برای مقدار زیادی از بذر مناسب نمی باشد. در روش ضدعفونی بذر همزمان با بوجاری بذور با استفاده از دستگاه و به صورت یکنواخت با میزان مناسبی از مواد ضدعفونی کننده ترکیب می شوند و این روش مناسب ترین روش برای ضدعفونی بذر و از بردن بیماری های آن می باشد.

دستگاه ضد عفونی بذر

نحوه کارکرد دستگاه ضدعفونی کننده بذر

برای شروع ضدعفونی توسط دستگاه ضدعفونی کننده بذر در ابتدا باید میزان مناسبی از بذر که توسط سیستم توزین دسته بندی شده اند به شکل لایه ای از قسمت مرکزی دستگاه وارد محفظه مخصوص شده سپس مواد شیمیایی با استفاده از یک سیستم پاششی به صورت مه بر روی بذور پاشیده می شود.

پس از آن سموم توسط یک پمپ، دوز‌بندی شده و با استفاده از یک دیسک به درون بذر پاشیده می‌شود. در هنگام ترکیب بذر با مواد شیمیایی، لایه‌ های خارجی آن با دیواره‌ های استاتور برخورد داشته و سپس بالا رفته تا به قسمت باریک تر آن برسد و دوباره بر روی روتور برخورد داشته باشد تا آسیبی به بذر وارد نشود. در پایان گرد و غبار گرفته شده از روی بذر توسط قیف مرکزی، از طریق دریچه الکترو پنوماتیک خارج می شود و کیسه های بذر توسط کیسه پرکن اتوماتیک پر خواهد شد.

ویژگی‌ های دستگاه ضدعفونی بذر

  • پوشش یا اصطلاحاً Coating کامل، یکنواخت و دقیق سطح و عمق بذر
  • بهره گیری از سیستم تمام اتوماتیک با با قابلیت برنامه پذیری
  • دوز بندی و ایجاد تناسب کامل در میزان بذر و مواد شیمیایی
  • استفاده از از اثر پوشش دو لایه‌ ای
  • کسب اطلاعات در هر مرحله از ضد عفونی و قابلیت ذخیره اطلاعات

فرمولاسیون و وسایل لازم برای ضدعفونی بذور

مواد شیمیایی ضدعفونی بذور به صورت سوسپانسیون، مایع حقیقی و یا پودر به کار برده می شوند که سوسپانسیون از پرکاربردترین آنها است. در صورتی که دستگاه های بخصوص جهت ضدعفونی بذر موجود نباشد می توان از وسایلی مختلفی مانند بشکه های دوار و یا مخلوط کن سیمان استفاده نمود.

تشخیص بذر ضدعفونی شده

تشخیص بذر ضدعفونی شده

  1.  چسباندن برچسب های مخصوص با علامت نشان دهنده ماده سمی
  2. اضافه نمودن مواد رنگی به مواد ضد عفونی کننده برای ایجاد تغییر در رنگ بذور